Frödingsvägen 6, 1,5 tr
Fredhäll/ Kungsholmen
Smakfullt renoverad 1:a i stabil förening!
Fakta
Ekonomi
Energideklaration
Driftkostnad
Förening
Om föreningen:
Brf Balen 5 är en äkta förening som bildades 2009 och upplåter 29 st lägenheter upplåtna med bostadsrätt samt en lägenhet och en lokal upplåten med hyresrätt. Föreningen har en låg belåning och äger marken.
Utförda renoveringar:
2020 - Byte av V/A-stammar i källaren samt spolning av stammar
2017 - Installation av fiber, förskönande av utemiljö
2016 - Dränering & tilläggsisolering av grunden på gårdssidan
2015 - Renoverades vädringsbalkongerna
2014 - Målades fönster och montering av vädringsspjäll
2012/13 - Lades taket om och en radonmätning utfördes
2012 - Byttes undercentralen till fjärrvärmen
2011 - Målades trapphuset och säkerhetsdörrar installerades
2010 - Byte av elstigare och samtliga V/A stammar i kök samt badrum. Under samma år renoverades tvättstugan.
Gemensamma utrymmen:
Tvättstugan ligger i källaren och är utrustad med två tvättmaskiner, en torktumlare och ett torkskåp. Föreningen har en mysig trädgård med grillplats, utemöbler samt en trevlig terrass med trädäck. På gården finns även cykelställ. På varje våningsplan finns även gemensamma balkonger för föreningens medlemmar att nyttja.
Beskrivning
Hall:
Välkomnande entréhall med vackra furutiljor i original på golv och mönstrad tapet på väggarna. Här finns även gott om förvaring i platsbyggda garderober som erbjuder gott om förvaringsmöjligheter.
Vardagsrum:
Vardagsrummet är ljust och luftigt med ett fint fönster som vetter mot föreningens innergård. Härifrån finns eventuell möjlighet till balkong (västerläge). Vardagsrummet är lättmöblerat och har gott om plats för soffa med soffmöblemang, förvaringsmöbler samt säng. Väggarna är målade i en beige kulör och på golvet ligger vackra furutiljor i original.
Kök:
Mysigt separat kök som har gott om förvaringsmöjligheter i både över och underskåp med vita skåpluckor. Här finns plats för ett matbord som rymmer 2-4 personer invid ett fint fönster som vetter mot föreningens innergård. Köket är utrustat med gasspis, ugn, kolfilterfläkt, samt kyl & frys. Väggarna är målade i en smakfull grön kulör och på golvet ligger vackra furutiljor.
Badrum:
Helkaklat badrum med mörkgrå klinker på golvet och vitt kakel på vägg. Badrummet är utrustat med wc, dusch med en vikbar duschvägg i klarglas, handdukstork, handfat samt ett vägghängt spegelskåp med förvaring.
Välkommen hem till mysiga Fredhäll, en grön oas med populära klippbadet Fredhällsklipporna och stora gröna Fredhällsparken. Här bor du med närhet till trevliga promenadstråk, vatten, caféer och mysiga kvarterskrogar.
På promenadavstånd finns utmärkta matbutiker (COOP Nära), bank, systembolag och apotek. På några minuter tar du dig till bad och solmöjligheter vid Fredhälls klippor samt vid Fredhällsbadet. Under vår och sommar kan man njuta av den vackra sjöutsikten från uteserveringen på restaurang Solstugan som arrangerar trevliga kvällar med live musik. Du har även goda kommunikationer med T-bana Kristineberg 2 min från porten som tar dig till Fridhemsplan på 2-3 minuter och alldeles intill går innerstadsbussarna 49 och 62.
Planritning
Budgivning pågår
Inga bud har ännu kommit in

